Polsko - země kříže, podzemí, divočiny a srdce

Polsko - země kříže, podzemí, divočiny a srdce

Když položíme otázku, co polského znáte, děti řeknou večerníčky Bolka a Lolka, starší si třeba pamatují filmy Henryka Sienkiewicze Pouští a pralesem nebo Quo vadis. Dospělí určitě viděli film Sexmise a možná i televizní seriály Kapitán Kloss či Čtyři z tanku a pes. Milovníci klasické hudby milují Fryderyka Chopina, rockeři poslouchají kapely SBB, TSA či Lady Pank, anebo drsně metalovou skupinu Kat. Politicky aktivní lidé zase vědí, co jsou nezávislé odbory Solidarita a kdo je jejich zakladatelem – Lech Walesa. Ale tím to většinou končí. Pak už jen zaznamenáváme zprávy, třeba jak nekvalitní potraviny nám sem Poláci dovážejí.

Současné Polsko je ale o něčem úplně jiném. Autor pořadu Martin Dufek říká, že je to země tak velká, že si zde každý najde to, co ho zajímá. Po naší přednášce do ní pravděpodobně dřív nebo později vyrazíte. Už třeba kvůli tomu, že jako přísně nábožensky založená je bezpečnější než většina zemí světa.

  • Délka - 85 minut
  • S živým komentářem

 

 

Posvítili jsme si na nějUwaga!Poušť ŁebaKdo by tu něco takového čekalKlášter Kalwaria ZebrzydowskaBývalá těžební věž - ChorzówTajný německý projekt z války v Sovích horáchTajemný hrad KrzyztoporBělověžský pralesPoloostrov HelLosMusíme na dnoZubr pivníZubr živýJan Pavel II.Pobožné KatowiceVíra je tu cítit všudeVzácná Černá MadonaI takhle bydlíme